prawa do dziedziczenia nieruchomości, czy też innego majątku po zmarłym, warto zasięgnąć porady prawnej. Specjalista podpowie jakie rozwiązania będą w konkretnym przypadku najlepsze, a jego znajomość aktualnie obowiązujących przepisów prawnych to pewność, że wszystko odbędzie się zgodnie z panującymi zasadami. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w sytuacji, kiedy spadkobiercy nie mogą dojść miedzy sobą do porozumienia.
Czy warto zatrudnić prawnika podczas sprawy rozwodowej
Rozwód z całą pewnością nie należy do przyjemnych wydarzeń w życiu, nawet jeśli małżonkowie wykazują dobrą wolę i starają się dojść do porozumienia. Niestety często bywa tak, że o dialog jest niezwykle trudno, zwłaszcza jeśli trzeba rozstrzygnąć takie kwestie jak podzielenie się opieką nad dziećmi czy wspólnym majątkiem. Właśnie w takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy prawnika. Niektórym takie rozwiązanie wydaje się być niepotrzebnym wydatkiem, ale jedno jest pewne ? kiedy targają nami silne emocje, trudno o trzeźwą ocenę sytuacji, co często prowadzi do zbyt pochopnych działań. Prawnik nie jest zaangażowany w sprawy małżonków, dlatego jako osoba z zewnątrz będzie potrafił podpowiedzieć najbardziej rozsądne rozwiązania.
O odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziego
Za przewinienia służbowe, w tym za oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawnych i uchybienia godności urzędu, sędzia odpowiada dyscyplinarnie.
Karami dyscyplinarnymi są:
upomnienie,
nagana,
usunięcie z zajmowanej funkcji,
przeniesienie na inne miejsce służbowe,
złożenie sędziego z urzędu.
Od 2007 do maja 2012 sądy dyscyplinarne pierwszej instancji wydały wyroki w 388 sprawach wydalając z zawodu 15 sędziów, 21 przeniesiono, 8 usunięto z zajmowanych funkcji, 68 otrzymało naganę, 94 upomnienie2.
Do orzekania w sprawach dyscyplinarnych sędziów sądów powszechnych są powołane sądy apelacyjne i Sąd Najwyższy działające jako sądy dyscyplinarne. W sprawach dyscyplinarnych sędziów sądów administracyjnych, w tym sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, powołany jest Naczelny Sąd Administracyjny, który działa zarówno jako sąd pierwszej jak i drugiej instancji. W sprawach sędziów sądów wojskowych orzekają jako sądy dyscyplinarne wojskowe sądy okręgowe i Sąd Najwyższy Izba Wojskowa.
W sprawach dyscyplinarnych sędziów Sądu Najwyższego orzeka w obu instancjach Sąd Najwyższy, zaś w sprawach sędziów Trybunału Konstytucyjnego ? ten Trybunał w obu instancjach.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C4%99dzia