następujące organy adwokatury: Krajowy Zjazd Adwokatury, Naczelna Rada Adwokacka, Wyższy Sąd Dyscyplinarny, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury, Wyższa Komisja Rewizyjna. Przedstawione organy adwokatury są rozróżniane na szczeblu centralnym, z kolei na szczeblu regionalnym istnieją izby adwokackie, skupiające adwokatów i aplikantów adwokackich. Organami takiej izby adwokackiej są zgromadzenie izby, okręgowa rada adwokacka, sąd dyscyplinarny oraz komisja rewizyjna. Ciekawostką dotyczącą organów adwokatury jest to, że Naczelna Rada Adwokacka, izby adwokackie oraz zespoły adwokackie posiadają osobowość prawną. Jak łatwo się domyślić, najwyższym ciałem samorządu jest Naczelna Rada Adwokacka, w skrócie NRA, natomiast w rejonie jest to okręgowa rada adwokacka.
Źródła prawa
Prawo jest bardzo obszernym pojęciem, a sama jego definicja przysparza wiele problemów. Z tego powodu trudno też wyznaczyć konkretny początek prawa, jednak najstarszym zapisanym zbiorem praw jest prawo Hammurabiego. Kodeks zawierający normy prawne został wyryty na steli i jest to najwcześniejszy przypadek kodyfikacji prawa. Oczywistym jest jednak, że w każdym społeczeństwie starożytnym istniały jakieś prawa, ale nie zostały one zapisane. Innym przykładem starożytnego prawa jest prawo rzymskie, którego początków należy się dopatrywać w starożytnej Grecji, skąd zostało przejęte oraz ulepszone przez Rzymian. Historia prawa jest też osobną dyscypliną historii oraz prawoznawstwa, która zajmuje się badaniem prawa, jego dziejów oraz instytucji, od czasów starożytnych aż do współczesności. Z pewnością można stwierdzić, że prawo rozwijało się przez wiele stuleci w różnych częściach świata i przechodziło wiele zmian. Śledzenie i badanie historii prawa, należące do osobnej dyscypliny prawoznawstwa, jest szeroką dziedziną wiedzy.
Usługi adwokackie z zakresu spraw spadkowych
Głównym zadaniem zawodu, jakim jest adwokat, jest udzielanie porad prawnych oraz występowanie przed sądem i urzędami. Rodzaje świadczonych usług oferowanych przez kancelarie adwokackie można podzielić ze względu na poszczególne dziedziny prawa. Jednym z obszarów, w ramach których są świadczone usługi adwokackie, jest prawo spadkowe. Sprawy spadkowe można z kolei podzielić na sprawy związane z nabyciem spadku, sprawy o zachowek czy sprawy testamentowe. Prowadzenie danej sprawy jest uzależnione od potrzeb indywidualnego klienta oraz jego sytuacji prawnej, związanej z szeroko pojętymi sprawami spadkowymi. Wycena usług adwokackich także jest indywidualna, ponieważ zależy od wielu czynników, które wynikają z określonej sprawy. Przykładową ofertą w ramach spraw spadkowych jest kompleksowe prowadzenie działu całości jak i części spadku w trybie sądowym lub polubownym, w tym gospodarstw rolnych. Innym przykładem usługi jest doradzanie w sprawach o zmianę postępowania spadkowego lub w sprawach o uznanie nieważności testamentu.
Kryteria podziału zawodów prawniczych
Zawód prawnika jest bardzo ogólnym określeniem, ponieważ w ramach prawa można wyróżnić wiele zawodów prawniczych. Istnieje kilka kryteriów podziału zawodów prawniczych. Najbardziej rozpoznawalnym kryterium jest to przeprowadzone ze względu na kulturę prawną, która oznacza przynależność prawnika do określonej struktury. Porównywanie zawodu prawnika na podstawie różnych kultur prawnych pozwala na zauważenie różnic między zawodami w danej społeczności. Innym kryterium klasyfikacji jest kryterium przedmiotu, które polega na porównywaniu zawodów prawniczych ze względu na ich działalność. Następnie można wyróżnić kryterium funkcji, czyli podział zawodów prawniczych ze względu na rolę społeczną wykonywaną przez przedstawicieli danego zawodu. Ostatnim kryterium klasyfikacji jest kryterium interesu, które jest podziałem na prawników interesu publicznego oraz na prawników interesu prywatnego. Przykładem zawodu prawniczego, który wykonuje swój zawód w sektorze prawa prywatnego, jest adwokat udzielający porad prawnych.