ć, a te interpretacje niestety mogą się różnić. W sytuacji najgorszej wątpliwości ma rozstrzygać sąd. Niestety jest to problem, gdyż linia orzeczenia nie zawsze może być po naszej myśli. My też, czy nasz prawnik, po prostu może się mylić. Wszystko to sprawia, że wiele zagranicznych ekspertów właśnie w tych elementach upatruje prawdziwe minusy polskiego prawa. Trzeba też podkreślić fakt, że tak wiele ustaw, które powstają w Polsce sprawia, iż czasem po prostu nie można tego wszystkiego opanować. Zmiany wprowadzane są tak szybko, że nawet nie ma czasu na reakcję!
Polskie prawo a transformacja ustrojowa
Transformacja ustrojowa w Polsce spowodowała ogromne zmiany w naszym systemie prawnym. Wydaje się to bardzo oczywiste, że po zmianach na przełomie 1989 roku trzeba było w prawie zmienić wiele. I tak zmieniano – przez lata dostosowywano polskie prawo do europejskich standardów. Wprowadzono między innymi nową konstytucję – ustawę zasadniczą, która miała ogromny wpływ na działanie różnego rodzaju podmiotów polskiego prawa. Lata dziewięćdziesiąte były kluczowe w powstawaniu nowego systemu prawnego i nowych ustaw, które po latach niestety okazywały się czasami wadliwe i w późniejszych czasach trzeba było je poprawiać. Polskie prawo niewątpliwie powstawało w bardzo nietypowych okolicznościach w porównaniu do krajów zachodnich.
O polskim prawie słów kilka
Polskie prawo przez wielu specjalistów wskazywane jest jako mające wiele minusów, niosące ze sobą szereg negatywnych skutków w postaci źle napisanych ustaw. Nasze prawo ma oczywiście sporo plusów i nie jest tak, że wszystko trzeba krytykować. Trzeba przyznać, że mamy w Polsce wybitnych specjalistów od prawa. Osoby, które zajmują się swoją pracą w sposób bardzo odpowiedzialny i rzetelny, często działając także pozytywnie na lokalne społeczności, biorąc udział w wielu różnego rodzaju imprezach i tak dalej. Wszystko to sprawia, że polskie prawo jest nade wszystko skomplikowane, co zresztą pokazują niezależne analizy ekspertów z całego świata.