ia prawnikiem. Wynika to z faktu, że uczelnie w Polsce na ogół są bezpłatne. Rzecz jasna są też płatne prywatne akademie, ale można stwierdzić, że prawo na Uniwersytecie Warszawskim, czy też prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie to prawdziwa czołówka uczelni w naszym kraju. Do każdej z tych uczelni można dostać się po prostu mając jak najlepsze wyniki w nauce. To kluczowa rzecz dla każdego kandydata na studia, a później dla studenta.
Czy każdy może zostać prawnikiem?
Przeciwwskazania do zawodu prawnika to temat bardzo rozległy, który dla wielu kojarzy się tylko i wyłącznie na przykład z przeciwwskazaniem w postaci odbywania kary w więzieniu. A to nie do końca jest tak. Z całą pewnością największą przeszkodą do podjęcia takich studiów musi być fakt braku predyspozycji kandydata. Nie ulega wątpliwości to, że jest to kwestia zdecydowanie kluczowa, która ma ogromny wpływ na to, czy dana osoba może zostać prawnikiem. Jeśli nie ma możliwości przyswojenia wiedzy to nie ma szans żeby zdała maturę na takim poziomie, który da szansę dostania się na wymagające studia prawnicze.
Studia prawnicze – elita?
O studiach na prawie zwykło mówić się, że jest to elita, że są to studia prawdziwie elitarne, niemające zbyt wielu wad i skierowane do rzeszy młodych osób, dla których najważniejsze cechy to rozwój osobisty, zwiększenie możliwości nauki, czy dobre zarobki. Niestety wraz ze zmianami w prawie, elitarność studiów prawniczych spada. Duża ilość studentów powoduje ponadto, że bardzo często młode osoby muszą iść na darmowe praktyki i robić wszystko, żeby w ogóle zdobyć doświadczenie zawodowe. Prawdziwą szansą jest dla nich dopiero założenie własnej działalności gospodarczej. Praca na własny rachunek daje możliwość zwiększenia ilości klientów, prowadzenia ciekawych spraw i co tu ukrywać – zarobienia zdecydowanie większego wynagrodzenia niż w przypadku pracy dla kogoś, zwłaszcza w mało popularnych i renomowanych kancelariach prawnych.